Сайт РМО вчителів історії
П`ятниця, 29.03.2024, 07:13
Вітаю Вас Гість | RSS
 
Головна Новини InternetРеєстраціяВхід
Меню сайту
Свята і події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Неандертальці вміли нагрівати воду – вчені

Під час розкопок у печері Абрік-Романі на території Каталонії іспанські археологи знайшли незвичайну яму, яка була оточена залишками багать. Фахівці вважають, що туди неандертальці кидали розжарене каміння, щоб підігріти воду.

Крім того, вся печера, де жила громада неандертальців, була розділена на зони. В одній з них команда вчених знайшла відходи від їжі, а в іншій – артефакти, що свідчать про те, що дану частину печери древні люди використовували для сну. Дослідники переконані, неандертальці свідомо поділяли своє житло на різні зони.

Біля виходу з печери було знайдено дуже багато кісток. Імовірно, на цьому місці було звалище.

Слід підкреслити, що в ході розкопок було знайдено приблизно 10 тисяч різних предметів, вивчивши які, вчені зможуть дізнатися багато нової інформації про життя неандертальців.


Українці проти нацизму: 10 історій про співвітчизників — героїв 7 армій

“Українці в лавах Об’єднаних Націй перемогли агресора” — серія інформаційних плакатів про 10 історій українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.

До Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом Український інститут національної пам’яті разом із Українським кризовим медіа-центром представили 10 історій українців, які в лавах армій країн Антигітлерівської коаліції воювали проти нацизму. Підбірка інформаційних плакатів поширюється в соцмережах.

“У 1939 – 1945 рр. тільки єдність усіх сил, що боролися проти агресора, уможливила перемогу. І тільки усвідомивши це, ми будемо здатні перемагати зараз і в майбутньому”, — говорять історики.

Пітер Дмитрук, Іван Кожедуб, Галина Кузьменко, Ніколас Міньо, Михайло Опаренко, Ніколас Орешко, Петро Федун-“Полтава”, Василь Порик, Амет-Хан Султан і Анна Храплива.

Це чоловіки та жінки, які походили з різних куточків України та світу; воювали у регулярних арміях та були партизанами; служили як у допоміжних формуваннях, так і на передовій; пройшли всю війну або героїчно загинули в боротьбі. Майже всі дістали високі відзнаки країн, за які вони воювали.

Серед них — Герой Радянського Союзу, лицар Золотого хреста бойової заслуги УПА, нагороджений Медаллю Пошани армії США, лицар Військового Хреста Франції та українка, відзначена Медаллю Британської Імперії. Історія кожного з них — це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.

Усі 10 історій яскраво свідчать про те, що де б не перебували українці та вихідці з України, вони пліч-о-пліч з іншими народами воювали проти нацизму. “Наші співвітчизники були в лавах багатьох армій Об’єднаних Націй і виявляли винятковий героїзм, за який діставали високі нагороди.”, — розповідають ініціатори проекту.

Канадського льотчика українського походження Пітера Дмитрука нацисти збили в небі над Францією. Та він врятувався і долучився до французького руху опору, в лавах якого й загинув, та при цьому врятував мешканців містечка Ле-Мартр-де-Вейр від репресій. Нагороджений Військовим Хрестом Франції та канадською відзнакою “Будівничі Нації”.

Як відомо, з минулого року Україна вшановує пам’ять полеглих у Другій світовій війні під європейським та традиційним українським символом — квіткою маку. Цьогоріч вперше 8 травня — день капітуляції нацистської Німеччини — на офіційному рівні за європейською традицією став Днем пам’яті та примирення, а 9 травня — Днем перемоги над нацизмом у другій світовій війні. Національні заходи проходять під гаслом “1939 — 1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо”.

Інформаційні матеріали (відео, плакати, білборди, маки та ін.) можна завантажити тутабо тут.

Прес-служба
Українського інституту національної пам’яті
as@memory.gov.ua
тел.: +380 44 253-15-63, + 380 66 177 69 47


Між двох вогнів. Україна в Другій світовій війні (інфографіка)

Україна відчула на собі всі жахіття Другої світової війни. За контроль над українською територією змагались два тоталітарних режими ХХ століття – нацистський та радянський.

Інфографіка Українського кризового медіа-центру (www.uacrisis.org/ua​)​
Друга світова війна - Шкільне життя


 

Порошенко доручив відзначити 100-річчя перемоги січових стрільців на горі Маківка

Президент України Петро Порошенко підписав указ про заходи з відзначення діяльності українських січових стрільців та 100-річчя їх перемоги на горі Маківка.

Польова сторожа УСС в траншеях на східних схилах центральної вершини Маківки

Польова сторожа УСС в траншеях на східних схилах центральної вершини Маківки

У 2015 році виповнюється 100-річчя перемоги українських січових стрільців на горі Маківка.

Глава держави доручив Кабміну розробити і затвердити у тижневий строк план заходів з відзначення діяльності українських січових стрільців та 100-річчя їх перемоги на горі Маківка.

Йдеться про організацію та проведення тематичних урочистих та просвітницьких заходів у містах Києві і Львові, інших населених пунктах України; забезпечення проведення у травні 2015 року на горі Маківка (Сколівський район Львівської області) ювілейних заходів, зокрема за участю молодіжних організацій України; проведення наукової конференції, присвяченої історії національних військових формувань, зокрема українських січових стрільців; організацію у навчальних закладах, військових частинах, закладах культури лекцій, бесід, круглих столів, інших тематичних заходів, присвячених діяльності українських січових стрільців, їх внеску у становлення української державності на початку XX століття; проведення пошукової роботи та досліджень, зокрема у місцях, пов’язаних з історією українських січових стрільців, інших національних військових формувань початку XX століття; організацію тематичних виставок документів, книг, речових пам’яток, пов’язаних з історією українських січових стрільців; випуск у 2015 році в обіг поштової марки, присвяченої 100-річчю перемоги українських січових стрільців на горі Маківка, здійснення її спецпогашення; упорядкування місць поховань загиблих учасників національно- визвольного руху початку XX століття, відповідних пам’ятників та пам’ятних знаків тощо.

Фільм про Холодний Яр з’явився у вільному доступі в інтернеті (ВІДЕО)

Короткометражний фільм за автобіографічним твором Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр», знятий за ініціативи громадської організації «Не будь байдужим!» спільно з продакшн-студією «Диваки production» завдяки спільнокошту, був викладений авторами для безкоштовного перегляду.

Нагадаємо, що презентація фільму вже відбулася у багатьох містах України, у тому числі у Краматорську, Слов’янську, Дружківці, Дніпропетровську, Харківі і Кіровограді.

Науковим консультантом стрічки став кіровоградський історик Юрій Митрофаненко, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри теорії і методики середньої освіти Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. В. Сухомлинського.

Приємного вам перегляду!


Україна впроваджує нову традицію урочистостей 8 та 9 травня

в європейському дусі пам’яті та примирення

Друга світова війна - Шкільне життя
 

8 травня як День пам’яті та примирення та 9 травня як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги) цього року відзначатиме Україна. Про це йдеться в Указі Президента «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Законі «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, та підкреслює солідарність і бойове братерство усіх Об’єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін.).

Важливо гідно вшанувати подвиг Українського народу, його визначний внесок у перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, – підкреслюється в законодавчих актах.

“Протягом 24 років незалежності Україна відзначала 9 травня День Перемоги за усталеним радянським зразком. Це не відповідало історичній пам’яті українського народу і загальноєвропейським традиціям та призводило до ігнорування трагічних сторінок Другої світової війни, закріплювало в свідомості культ війни, – пояснює Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Він наголосив, що важливо зосередити увагу не на військових парадах і гучних святкуваннях, що є своєрідною формою пропаганди війни, а на допомозі ветеранам та вшануванні загиблих.

Український інститут національної пам’яті підготував методичні матеріали (скачати тут:UINP.Metod.materialyDSV), у яких пояснює мету заходів, наводить історичну довідку, термінологічний словник, рекомендує перелік документальних фільмів, присвячених Україні в Другій світовій війні, та список науковців, які спеціалізуються на даній темі.

Окрім того, УІНП рекомендує відповідним органам державної влади та місцевого самоврядування організувати 8 травня там, де це можливо, мистецьку акцію «Перша хвилина миру» – концерт симфонічної музики, що має символічно завершитися о 23:01 – у хвилину, коли за Актом про беззастережну капітуляцію Німеччини було проголошено припинення вогню.

Україна уже долучилася до загальноєвропейської традиції вшанування жертв війни із використанням червоних маків.

Нагадаємо, Український інститут національної пам’яті – центральний орган виконавчої влади, який на урядовому рівні відповідає за відновлення історичної пам’яті та подолання наслідків тоталітарного минулого в суспільстві.


ГОЛОВНІ НОВАЦІЇ ЗАКОНІВ “НЕВІДКЛАДНОЇ ДЕКОМУНІЗАЦІЇ”

Український інститут національної пам’яті спільно з громадськістю підготували основні тези прийнятих сьогодні Верховною Радою законів про декомунізацію.
Нагадаємо, 9 квітня Верховна Рада України прийняла 4 закони про декомунізацію – про заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів, щодо відкриття архівів КГБ, вшанування борців на волю України у ХХ ст., увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні.

Декомунізація - Шкільне життя
Законопроект N2540 “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” відкриває архіви про злочини комунізму та масові порушення прав людини.

Новації:
– відкритий доступ – відкриваються всі архіви радянських репресивних органів,
– минуле онлайн – встановлюється обов’язок оцифрування документів задля їх збереження та удоступнення,
– єдиний архів – формується єдиний архів репресивних органів, незалежний від політичної волі силовиків,
– європейський принцип доступу – закон обмежує доступ до інформації, а не до документа,
– зняття самоцензури – відповідальність за поширення інформації несе особа, а не архівіст,
– декомунізація спецслужб та міліції – сучасні правоохоронці та спеціальні служби перестають бути пов’язаними з радянськими репресивними органами,
– відновлення справедливості – імена репресованих, учасників визвольного руху будуть повернуті історії, розстріляні списки опубліковані, таємні вироки оприлюднені. Жертви реперсій зможуть обмежити доступ до інформації, якщо вони забажають.

Декомунізація - Шкільне життя
Законопроект N2538 “Про правовий статус та вшанування пам’яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті” віддає шану борцям за свободу України, повертає моральний борг.

Новації:
– оцінка російської агресії – визнається факт агресії Радянської Росії проти України, окупація та анексія Радянською Росією території України,
– право на свободу – боротьба за незалежність України визнається правомірною, вказуються організації та структури, учасники визвольного руху,
– відновлення незалежності – законодавчо визначається, що у 1991 році відбулося відновлення незалежності України, спадкоємиці проголошеної у 1918 році Української Народної Республіки,
– військова традиція – визнаються нагороди та військові звання, які протягом 1917-1991 років присвоювалися українськими державними утвореннями учасникам визвольного руху.

Декомунізація - Шкільне життя
Законопроект N2539 “Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945″ повертає народу справжню пам’ять про роки війни і позбавляємося радянського кліше.

Новації:
– Друга світова війна – закріплення офіційного використання загальносвітового терміну “Друга світова війні 1939-1941 рр.”,
– День пам’яті та примирення – запровадження Дня пам’яті та примирення – 8 травня, з метою увічнення пам’яті усіх жертв Другої світової війни,
– День перемоги над нацизмом – визначення 9 травня як державного свята – Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр.,
– символіка пам’яті – скасування використання радянської символіки під час вшанування пам’яті полеглих та увічнення перемоги над нацизмом.

Декомунізація - Шкільне життя
Законопроект N2558 “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки” засуджує комуністичний та нацистський режими, забороняє їх пропаганду.

Новації:
– засудити тоталітарні режими – визнання Україною злочинними комуністичного та нацистського режимів, жертвами яких стали мільйони наших співвітчизників,
– стоп пропаганді – запровадження відповідальності за пропаганду комуністичного та нацистського режимів та публічне використання їх символіки,
– очищення мапи країни – встановлення процедури та строків перейменування об’єктів, які носять “комуністичні” назви (перереєстрація документів для громадян безкоштовна). З вулиць наших міст заберуть символи та пам’ятники, які возвеличують функціонерів тоталітарного режиму,
– справедливість, а не помста – розслідування злочинів геноциду, злочинів проти людства та людяності, військових злочинів, здійснених представниками тоталітарних режимів,
– вшанування пам’яті – встановлення Дня пам’яті жертв комуністичного та нацистського тоталітарних режимів 23 серпня, коли сталінський СРСР та гітлерівський Третій Райх уклали угоду, яка розпочала Другу світову війну.


Пропаганду комунізму та нацизму заборонили

Сталін і Гітлер - Шкільне життяПід час засідання Верховної Ради народні депутати проголосували за закон про заборону пропаганди комунізму та нацизму в Україні.

Документ для народних обранців підготували представники уряду. Раніше глава КМУ Арсеній Яценюк закликав раду ухвалити проект закону про заборону пропаганди комунізму та нацизму в Україні до 9 Травня.

Свої голоси за нього віддали 254 народних обранці.

Прийнятий парламентом документ передбачає визнання комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні злочинним і таким, що здійснював політику державного терору, з відповідними наслідками для комуністичної символіки та пропаганди. Також злочинним визнається і нацистський тоталітарний режим.

Згідно з прийнятим законом, вся символіка та пропаганда нацизму, націонал-соціалізму, цих цінностей, будь-яка діяльність нацистських, фашистських угруповань в Україні заборонені.


Рада законодавчо закріпила вільний доступ до архівів про злочини комунізму та масові порушення прав людини

Комунізм - Шкільне життяВерховна Рада 261 голосами “за” проголосувала Законопроект “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” (N2540).Законом відкриваються всі архіви радянських репресивних органів. Встановлюється обов’язок оцифрування документів задля їх збереження та удоступнення. Формується єдиний архів репресивних органів, незалежний від політичної волі силовиків. Законом пропонується європейський принцип доступу – закон обмежує доступ до інформації, а не до документа, а за відповідальність за поширення інформації несе особа, а не архівіст.

Документом закріплюється декомунізація українських спецслужб: сучасні правоохоронці та спеціальні служби перестають бути пов’язаними з радянськими репресивними органами.

Імена репресованих, учасників визвольного руху будуть повернуті історії, розстріляні списки опубліковані, таємні вироки оприлюднені. Жертви репресій зможуть обмежити доступ до інформації, якщо вони забажають.


Нардепи визнали бійців ОУН-УПА борцями за незалежність України

Молоді українці обговорюють роль ОУН-УПА9 квітня, народні депутати України під час засідання Верховної Ради ухвалили закон про визнання організацій, які боролись за незалежність України у ХХ столітті.

За відповідний закон проголосував 271 народний депутат.

Зазначимо, що автором закону є Юрій Шухевич.

Повідомляється, що усі люди, які боролись за незалежність у збройних, підпільних, політичних організаціях чи вели цю боротьбу індивідуально, визнаються борцями за незалежність України.

Законом передбачається визнання таких організацій, як Союз визволення України, УСС, УНР, Гетьманат, ЗУНР, партизанські і повстанські загони Наддніпрянщини, Карпатська січ, УПА, ОУН, Сойм Карпатської України, Українська Гельсінська спілка.


Міносвіти додало в підручник історії параграф про Майдан

Майдан Міністерство освіти презентувало додатковий параграф з історії України для учнів 11-х класів та методичний матеріал для вчителів “Про Революцію Гідності та агресію Росії проти України”. Про це повідомляється в Facebook на офіційній сторінці міністерства.

Під час презентації Павло Полянський повідомив, що від сьогодні і параграф для учнів, і методична брошура для вчителів є у вільному доступі на сайті Міністерства, і ці матеріали може завантажити та вивчати будь-хто зацікавлений. Додатково електронні версії параграфа та методички будуть розіслані на електронні адреси усім 18 400 школам України (http://goo.gl/vYLaC7). Також заступник Міністра підкреслив, що цей проект є цілком волонтерським, тобто автори працювали над текстами винятково на волонтерських засадах.

Павло Полянський пояснив, що мотивація створити такі матеріали для учнів та вчителів є простою: «Якщо ми їх не напишемо, то напише агресор й окупант за нас, як він це, до прикладу, зробив в методичних рекомендаціях для вчителів тимчасово окупованого Криму та Росії, де російська агресія проти суверенної держави України є виправданою і подана мало як не благодійна допомога та місіонерське завдання», – додав заступник Міністра.

Як зазначив Павло Полянський, освіта сьогодні – теж один з фронтів інформаційної війни проти України. Однак, у роботі над параграфом та методичним матеріалом було спільно вирішено не діяти у такий спосіб, як діє російська пропаганда – шляхом дезінформації, викривлення, мови агресії та приниження. «Нашим головним викликом і завданням було викласти максимально відсторонену об’єктивну версію цих подій: від початку Революції Гідності і до сьогодні – війни на Сході країни», – наголосив Павло Полянський. «Автори чітко керувалися настановою – не допустити в шкільні тексти мови агресії, фобії та злостивості щодо всього російського. Адже потім це потребуватиме десятки років, щоб цю мову агресії витравити зі шкільних текстів», – додав він.

Олександр Палій, один із авторів параграфа для учнів 11-класів, зазначив, що в процесі створення параграфу автори уникали нагромадження фактів і перевантаження інформацією. Автори намагалися подавати те, що цікаве дітям і про дітей у контексті розглянутих історичних подій. Із великої кількості фактів та подій були подані лише найважливіші, що реально впливали на перебіг історії України у 2013-2015 роках. Головна мета цього параграфу – підштовхнути дітей до роздумів і до формування власних відповідей та висновків.

За словами Володимира Головка, одного із авторів науково-методичної брошури для вчителів, над брошурою працювали історики з різних регіонів України. Автори розглядають цей текст не як остаточну даність, а тезу, з якою громадськість може дискутувати. Власне, це і є метою презентованої методичної брошури – розпочати дискусію навколо новітніх історичних подій, які сьогодні відбуваються в Україні.

Автори текстів також наголосили, що в параграфі і методичному матеріалів немає панегіриків жодній з політичних постатей чи політичних сил, оскільки сьогодні головним ресурсом Революції Гідності та захисту суверенітету нашої держави у війні, яка, на переконання авторів, обов’язково закінчиться перемогою України – це український солдат, українська вдова, учасники Революції Гідності, волонтери.

Додатковий параграф про Революцію Гідності та агресію Росії проти України учні 11-х класів вивчатимуть в школах вже цього навчального року. Частина питань про зазначені події передбачена також в цьогорічному зовнішньому незалежному тестуванні з історії України.

Годинник
Календар
Афоризми
Погода
Статистика
Вхід на сайт
Пошук
Архів записів
21 листопада
Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz